Co je šestinedělí
Šestinedělí (odborně puerperium) je doba, kterou žena prožívá zhruba šest týdnů po svém porodu. »Šestinedělka« nebo »nedělka«, to jsou české výrazy, kterými nazýváme ženu v šestinedělí. Změny, které se staly v těle těhotné ženy, odeznívají a tělo se v průběhu šestinedělí pozvolna vrací do původního stavu
Probíhající změny lze zařadit do tří skupin:
• hojí se poranění vzniklá během porodu,
• pohlavní orgány a celý organismus se vrací do stavu před otěhotněním,
• zahajuje činnost mléčná žláza, nastává kojení.
Některé změny ovšem přetrvají navždy a podle nich lze prokázat předcházející těhotenství, např. kožní změny, zejména strie neboli pajizévky, trhlinky na děložním hrdle ap.
Mléčná žláza v šestinedělí
Po porodu vymizel vliv hormonů placenty, které dosud tlumily uvolňování jiných hormonů z mozkového podvěsku, a proto se až nyní začíná ve větší míře uvolňovat prolaktin, který podporuje mléčnou žlázu k tvorbě mléka. První dny se tvoří mlezivo (odborně kolostrum), rosolovitá látka s vysokým obsahem bílkovin. Od druhého až třetího dne začíná tvorba mléka. Prsy se plní, jsou napjaté, citlivé. Říkáme, že se »nalévají«. Mléko se tvoří ve žlázových lalůčcích, odkud přechází do mlékovodů a vývodů mlékovodů na prsní bradavce. Pohyb mlékovody je složitý děj, který je ovládaný nervově a hormonálně. Drážděním bradavek při sání je vyvolán přechod oxytocinu do mateřského oběhu a ten účinkem na svalová vlákna v mlékovodech umožní transport mléka k bradavce, zároveň působí i stahy děložní svaloviny, které nedělka bolestivě pociťuje při kojení.
Hygiena ženy v šestinedělí
Tělesná hygiena