Co je šestinedělí

Šestinedělí (odborně puerperium) je doba, kterou žena prožívá zhruba šest týdnů po svém porodu. »Šestinedělka« nebo »nedělka«, to jsou české výrazy, kterými nazýváme ženu v šestinedělí. Změny, které se staly v těle těhotné ženy, odeznívají a tělo se v průběhu šestinedělí pozvolna vrací do původního stavu

Probíhající změny lze zařadit do tří skupin:

hojí se poranění vzniklá během porodu,

pohlavní orgány a celý organismus se vrací do stavu před otěhotněním,

zahajuje činnost mléčná žláza, nastává kojení.

Některé změny ovšem přetrvají navždy a podle nich lze prokázat předcházející těhotenství, např. kožní změny, zejména strie neboli pajizévky, trhlinky na děložním hrdle ap.

Mléčná žláza v šestinedělí

Po porodu vymizel vliv hormonů placenty, které dosud tlumily uvolňování jiných hormonů z mozkového podvěsku, a proto se až nyní začíná ve větší míře uvolňovat prolaktin, který podporuje mléčnou žlázu k tvorbě mléka. První dny se tvoří mlezivo (odborně kolostrum), rosolovitá látka s vysokým obsahem bílkovin. Od druhého až třetího dne začíná tvorba mléka. Prsy se plní, jsou napjaté, citlivé. Říkáme, že se »nalévají«. Mléko se tvoří ve žlázových lalůčcích, odkud přechází do mlékovodů a vývodů mlékovodů na prsní bradavce. Pohyb mlékovody je složitý děj, který je ovládaný nervově a hormonálně. Drážděním bradavek při sání je vyvolán přechod oxytocinu do mateřského oběhu a ten účinkem na svalová vlákna v mlékovodech umožní transport mléka k bradavce, zároveň působí i stahy děložní svaloviny, které nedělka bolestivě pociťuje při kojení.

Hygiena ženy v šestinedělí

Tělesná hygiena

Nedělka by měla nejen v porodnici dodržovat běžná hygienická opatření. Oplachování rodidel je zpočátku vhodné po každém vymočení, stolici a kojení. Stejně tak výměna vložek. Vložky mají být měněny nejen po každém kojení, ale tehdy, jsou-li prosáklé. Je třeba volit sprchování, koupel v šestinedělí není vhodná.

Péče o prsy

Kojící nedělky mají mít bavlněné »mateřské« podprsenky vhodné velikosti a často je mají vyměňovat, zejména pokud jsou na nich skvrny od mléka. Vhodné je vkládat do podprsenek speciální prsní vložky, které vsají samovolně odcházející mléko. Prsní vložky je třeba vyměňovat po každém kojení. Prsy mají být denně myty vlažnou vodou bez mýdla, sušení bradavek a dvorců má být prováděno dotykem osušky, nikoliv třením. Prsy i bradavky je vhodné denně otírat kouskem vaty namočeným v dětské pleťové vodě. Omývání bradavek a dvorců před kojením a po něm není nutné, po kojení se mají bradavky nechat oschnout na vzduchu před přiložením a zapnutím podprsenky. Před každou manipulací s prsy je třeba si důkladně umýt ruce, aby se zabránilo přenosu infekce. Častým problémem kojících matek jsou citlivé a bolestivé bradavky. Bolavé bradavky bez trhlinek se rychle zhojí, nechá-li se na ně působit vzduch. Účinné je natírání bradavek některými dezinfekčními roztoky, např. genciánovou violetí nebo brilantovou zelení, což má však nevýhodu, že se kojenec zbarví kolem úst při sání. Základní prevencí je především správná technika kojení!

Oblečení nedělek

Má být pohodlné. Spodní prádlo především bavlněné, šaty buď rozepínací, kvůli snadnému kojení, nebo halenky. Obuv by měla mít opět jen nízký podpatek.

Stravování nedělek

Kojící maminky by měly konzumovat výživnou stravu, neboť nutriční nároky jsou na ně v tomto období vyšší než v těhotenství! Není třeba zvláštní úpravy pokrmů. Strava má být vyvážená s dostatkem kvalitních živočišných proteinů, s patřičným obsahem vitaminů, vápníku a železa. Ve stravě nemá chybět ovoce a čerstvá zelenina a především dostatečné množství tekutin. Denní spotřeba polotučného mléka by měla být okolo jednoho litru. Potraviny mají být vybírány a připravovány podle zásad uvedených v kapitole o stravování těhotných, tedy bez pokrmů silně kořeněných, uzenin, konzerv a pokrmů nadýmavých. Tři bohatší jídla a lehčí přesnídávky složené z ovoce, sýrů či mléčných nápojů mezi jídly jsou dostačující k udržení vysoké hladiny energie a chrání před únavou. Po dobu kojení je třeba omezit požívání černé kávy a černého čaje, neboť brání vstřebávání vápníku ve střevě. Je třeba myslet na to, že většina složek vaší stravy, pevné i tekuté, přechází i do vašeho mléka. To se týká i kouření a požívání alkoholu.

Cvičení v šestinedělí

Cvičení v období šestinedělí hraje značnou roli. Organismus rychleji regeneruje a navíc cvičení zabraňuje poporodním obtížím, jako jsou například bolesti zad, problémy s udržením moči, sestup dělohy ap. Cílem cvičení je odstranit změny, které v těle ženy nastaly v průběhu těhotenství, při porodu a následně i v šesti­nedělí. Začít cvičit můžete již 12–24 hodin po porodu. Dnes již všechny porodnice upřednostňují včasné vstávání po porodu, a tak časnou mobilizaci šestinedělky. I když v tomto období není jednoduché přizpůsobit denní režim matce, na cvičení by si měla vyhradit alespoň chvilku, protože čím dříve začne, tím rychleji se její tělo bude zotavovat a navracet do stavu, který byl před těhotenstvím. První cvičení probíhají na odděleních šestinedělí pod vedením rehabilitačních pracovníků. Cvičit se začíná pozvolna, ne intenzivně, aby nedošlo k nepří­jemné únavě. Nikdy by cvičení nemělo vyvolávat bolest. Před cvičením je nutné se vždy vymočit, lépe je cvičit po kojení, ne s plnými a těžkými prsy.

Cvičení je zaměřeno na:

pánevní dno: svaly pánevního dna bývají porodem poškozeny, proto zařazujeme cviky na jejich posílení, je možné cvičit, i když byl proveden nástřih hráze,

prsní svaly: posilováním a protahováním prsních svalů se podporuje laktace,

svaly dolních končetin: cvičením těchto svalů se povzbuzuje krevní oběh a tím následně zabraňuje vzniku trombů,

břišní svaly: posilují se pouze v případě, že nedošlo v průběhu těhotenství k tzv. diastáze (rozestupu přímých břišních svalů), pokud byste je v tomto případě posilovaly, došlo by k jejímu zhoršení; zpočátku je třeba posilovat pouze šikmé břišní svaly, posilování přímých svalů se zařazuje až po odeznění diastázy, s náročnějším posilováním břišních svalů se pokračuje až po šestinedělí,

zavinování dělohy: toto cvičení je možné provozovat hned po příchodu na oddělení šestinedělí tím, že si matka lehne na břicho a podloží si oblast žaludku.

Obecně lze říci, že oslabené svaly je třeba posílit a přetěžované uvolnit. Výhodu mají matky, které byly aktivní, v dobré fyzické kondici a cvičily již v průběhu těhotenství. Pravidelným cvičením se rychleji vrátí i správné držení těla. Cvičení má nejen estetický vliv, kdy ochablé svaly se posílí a zpevní, ale v neposlední řadě i psychický účinek, cvičením se vyplaví řada hormonů (např. endorfiny), čímž se dosáhne lepší nálady a duševní pohody. Pokud žena kojí, tak není vhodné držet jakoukoliv dietu. Při cvičení a obecně v šestinedělí je vhodné vždy dodržovat pitný režim. Z hygienických důvodů je nevhodným sportem v období šestinedělí plavání.